
A rgebbi nyergek:
Ezek a nyergek mint ltszik a kpen a maiakhoz kpest elg furcsk. Ez azrt van mert rgen nem a mra mr megszokott brbl , hanem fbl kszltek ezrt lnyegesesen knyelmetlenebbek lehettek( s ebben lve is harcoltak!).

A mai s a rgi nyereg sszehasonltsa:

(ez a nyereg nem a legrgebbi fajtk kzl hanem mr a honfoglals korbl szrmazik)
 A honfoglal magyarok lova kb. 140 cm marmagassg, zmk testalkat llat volt. Szne fleg fak, egrfak, s pej lehetett. A kalandoz hadjratokkal kapcsolatos adatokbl arra kvetkez-tethetnk, hogy ez a jelentktelen klsej l bmulatos menet-teljestmnyekre volt kpes. A kzpkorban feltehetleg ez a kis test, de igen ers, frge s roppant kitart ltpus adta az orszg lllomnynak dnt tbbsgt. A honfoglal magyarok ltal a Krpt-medencbe behozott ltpust legalbb a XII. szzadig idegen fajtabets nlkl tenysztettk.
A ltenyszts orszgos jelentsgre szmos Csik-, L-, Mn- eltag fldrajzi nv is utal (pl. Csikspuszta, Csiksttts, Lkt, Lrv, Lovas, Lovasberny, Lovasfok, Lovszi, Lovszhetny, Lovszpatona, Mnfcsanak, Mntelek). A magyar l mint hadmveleti eszkz irnt vszzadokon t jelents klfldi kereslet mutatkozott. A lkivitelt mr a X. szzadban is vmokkal szablyoztk, Szent Lszl s Knyves Klmn trvnyei pedig megtiltottk. Anjou uralkodink s Mtys idejben viszont rengeteg lovat vittek ki olasz s francia fldre, s annak csak I. Ulszl, majd II. Lajos ismtelt tilalmi rendeletei vetettek vget.
|